O osobním flow

Flow si předstvuji jako řeku života. Řeku, která není ani divoká, ani jakkoliv stojatá. Flow prostě teče a ví kam. Věřím, že tahle řeka k nám promlouvá. Rozhodně to není ohlušující řev, ale není ani potichu. Přirovnala bych to k tichému uklidňujícímu zpěvu nad hladinou, který nás láka, abychom se do něj s důvěrou zaposlouchali. Věřím, že každý člověk podvědomě ví, kam jeho řeka teče a také vím, že ke každému z nás promlouvá. Je to hlas srdce, naší duše, poslání a intuice. Poznáme ho tak, že při jeho následování, cítíme harmonii, do našeho života vstupují zázraky a věci se dějí snadno a v náš prospěch.

Ne vždycky zpěvu naší řeky nasloucháme. Brání nám v tom různé strachy, pocity viny a závazky, které si v hlavě nastavíme. Někdy se ho dokonce snažíme překřičet. Zběsile se prodíráme proti proudu, odhazujeme překážky a plaveme ze všech sil na místo určení. Často se nám také podaří, co jsme si tak tvrdě vydobili. Blížíme se ke břehu, lapeme po dechu, jsme vyčerpaní, rozbolavělí a je nám jasné, že tohle rozhodně nebylo zadarmo. Na chvíli nás oblaží pocit vítězství. Jenže jak jde čas, tak často zjišťujeme, to co bylo jasné – že jsme nešli vpřed, ale vzad a že je stejně potřeba se zase nechat unést na místo, kde jsme začali bojovat proti svému vlastnímu proudu. Může se stát, že kvůli všemu tomu úsilí, budeme chtít na určeném místě zůstat, i když tak nějak tušíme, že to bude nesmírně vyčerpávající (a že se tam možná nadobro utopíme).

Věřím, že kdybychom všichni následovali svůj flow, budeme zdravější, šťastnější a ve větší harmonii. Jsem přesvědčená, že všechny naše fyzické a psychické nemoci způsobuje právě to, že se zoufale snažíme jít proti němu, a všechno to zběsilé úsilí se nakonec stejně obrátí proti nám samým.

Možná je na čase nastražit uši a začít poslouchat, co nám ten tolikrát zašlapaný tichý hlásek v naší hlavě skutečně chce říct.

Podle mě je následování řeky života o cestě, díky které nalézáme zpátky sami sebe a která nás nutí něco ze sebe zanechat, abychom se vyvíjeli. A pokud se s důvěrou necháme unášet tím správným směrem, nemůžeme pro sebe udělat nic lepšího.

 

Zdroj obrázku: olejová malba Darko Topalski